Рекомендації практичного психолога та соціального педагога для
здобувачів освіти
Техніка заземлення: 5 способів перемогти панічну атаку
Різка зміна звичних умов життя, повітряні тривоги, перебування в укриттях, обстріли та змушена втеча з рідного дому. Всі ці фактори спонукають до розвитку розладів психіки, серед яких є й панічні.
Панічна атака провокується надмірним викидом адреналіну у кров, і, відповідно, сильними фізичними симптомами.
❗️Симптоми панічної атаки:
• прискорене серцебиття;
• надмірне потовиділення;
• підвищення тиску;
• тремтіння тіла;
• озноб;
• біль у грудях або животі;
• задишка та відчуття задухи;
• напад сильної нудоти;
• запаморочення, аж до втрати свідомості;
• відчуття, що вмираєш; деперсоналізація;
• страх збожеволіти;
• відчуття нереальності того, що відбувається.
На жаль, панічна атака завжди починається раптово та може спіткати людину будь-коли та будь-де. Як бачимо, це досить складний досвід на рівні тіла та емоцій.
Щоб пережити його якомога легше, людині потрібен певний ресурс. Його можна отримати самостійно, виконуючи 5 технік заземлення.
1. Відчуйте власне тіло. Під час панічної атаки не можна стояти на місці. Активно рухайтеся: бігайте, присідайте або відтискайтеся, тупотіть ногами, робить нахили тощо.
2. Зосередьтеся на спостереженні. Наприклад, свідомо та уважно шукайте в приміщенні схожі за кольором предмети. Або прислухайтеся до звуків навколо, розрізняйте їх за джерелом походження, порівняйте за гучністю або тональністю.
3. Використовуйте дихання. Дихайте глибоко. Уявіть, що перед вами свічка та задуйте її вогник. Вдихніть аромат уявної квітки. Удайте, що надуваєте повітряну кульку.
4. Пограйте в ігри. Елементарна гра для дитячого розвитку “вгадай професію” (подивись на людей навколо та визнач, ким вони працюють) або “категорії” (обери категорію — їжа, тварини, музичні інструменти — та назви 10 об’єктів, що до неї належать).
5. Принесіть собі задоволення. Заваріть улюбленого чаю, зробить чашку кави або шоколаду. Прийміть душ або ванну. Зробить самомасаж. Виконуйте всі ці дії не механічно, повністю усвідомлюючи їх вплив на вас.
❓Що ви отримаєте?
Техніки заземлення допоможуть знизити гостроту проявів панічної атаки. Концентрація на поточному моменті відвертає непотрібну увагу від страхів, переживань чи неприємних спогадів.
‼️ Важливе зауваження! Панічні атаки, які мають тенденцію до повторення, бажано обговорити з терапевтом або фахівцем з області психічного здоров’я.Цей вкрай неприємний психологічний стан — не вирок. Його можна і треба позбавлятися — як самостійно, так і за допомогою психолога!
Джерело: телеграм канал "Психологічна підтримка"
Соромно бути самотніми: як суспільство нав'язує нам стосунки
Ми живемо в часи, коли самотність не повинна бути приводом для осуду. Однак, чи дійсно ми готові приймати самотніх людей без стереотипів та принизливих зауважень? Чому сінглшеймінг все ще залишається настільки розповсюдженим?Статистика показує, що все більше людей обирають самотність або просто не знаходять свого партнера. Але замість того, щоб підтримати їх, суспільство часто нав’язує почуття сорому, навішує ярлик: «сам – значить не цікавий, неуспішний, недостатньо хороший».
Причиною такого ставлення є:
🔸Культура парності. Фільми, книги, серіали – всюди нам показують, що щастя можливе лише в стосунках.
🔸Соціальний тиск. Родичі, друзі, знайомі – всі хочуть вже знати, коли “ти вже когось знайдеш”.
🔸Страх бути “не таким”. Якщо ви не в парі – значить щось з вами не так, ви не вписуєтеся в традиційний сценарій.
🔸Залежність від думки інших. Соцмережі створюють ілюзію, “що всі навколо щасливі у стосунках".
🔸Економічні та культурні установки. Колись сім’я була умовою виживання, тому самотність вважали ризиком.
Як наслідок самотня людина починає вірити, що її самотність справді є проблемою, відчуває емоційну виснаженість через постійні виправдовування, уникає важливих рішень, має проблеми з довірою, а життя починає здаватися перегонами за стосунками, а не шляхом до власного щастя.
Як із цим боротись?
1. Визначте свої переконання щодо самотності. Це ваш вибір, а не поразка.
2. Відстежуйте, які слова інших впливають на тебе, і відокремлюйте їх від реальності.
3. Вчіться відповідати на некоректні запитання коротко й упевнено.
4. Фокусуйтеся на своїх цілях і радощах замість пошуку «правильного статусу».
5. Перестаньте порівнювати своє життя з чужими історіями в соцмережах.
6. Оточіть себе людьми, які не знецінюють ваш вибір.
Пам’ятайте, що самотність – це не проблема. Не виправдовуйтеся, не пояснюйте – живіть для себе. Ви не зобов’язані відповідати чужим очікуванням. Не дозволяйте нікому сумніватися в собі.
Джерело: mentoly.ua, телеграм-канал "Психологічна підтримка"